Категорија на прелистување

Култура

Почна електронското пријавување за упис во средно, ќе трае до 25 јуни

Од денеска до следниот вторник, 25 јуни, во тек е првото електронско пријавување на учениците за запишување во средно образование за учебната 2024/2025 година. Пријавувањето се…
Повеќе ...

„Црна дупка“ на театарот „Антон Панов“ од Струмица – најдобра претстава, седум награди за „Иванов“

Претставата „Црна дупка“ во режија на Љупчо Ѓоргиевски на Театарот „Антон Панов“ од Струмица ја освои наградата за уметничко остварување на претставата во целина, на 58. МТФ „Војдан…
Повеќе ...

Основците ќе имаат скратени часови, МОН препорачува да не јадат мрсно и благо и да пијат повеќе вода

По реакциите од родителите дека учениците од основните училишта посетуваат настава во период кога дневните температури достигнуваат и до 40 степени, се огласија и од Министерството за…
Повеќе ...

„Франкенштајн“, „Едвард Втори“ и „Демонот од Дебар Маало“ на шестиот ден од 58. издание на МТФ…

Денешната програма на Македонскиот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински“ во Прилеп на посетителите ќе им понуди три претстави. Во 17 часот на театарската сцена ќе настапат…
Повеќе ...

„Ало! Ало!“ на Театар Комедија, прилепската „Дупло дно“ и „Кенди“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Претставата „Ало! Ало!“ во режија на Синиша Евтимов на Театар „Комедија“ ќе биде изведена вечерва во 20 часот на сцената на Центар за култура „Марко Цепенков“. Огромен интерес владее…
Повеќе ...

Награди за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“: Театарот е вечна промена

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој е во полн ек на одржувањето во Прилеп, ги слави годинашниве добитници на наградата за животно дело: актерите Мими Таневска…
Повеќе ...

Учебната година заврши за средношколците, основците ќе имаат настава до 17 јуни

Учебната 2023/2024 година заврши за средношколците, додека учениците во основните училишта, согласно годинашната одлука за организација на наставата, до летниот распуст имаат уште една…
Повеќе ...

Битолската „На дното“, „Домот на куклата“ на Турскиот театар и независната „Поол“ на МТФ „Војдан…

Народниот театар од Битола ќе учествува на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ вечерва во 19.30 часот на сцената на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп.…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content