Со ребалансот 4,1 милијарда денари за плати и пет милијарди денари за исплата на пензиите

Вкупно 4,1 милијарда денари за плати и пет милијарди денари за исплата на пензиите се предвидени со ребалансот на Буџетот, соопшти денеска министерката на финансии Гордана Димитриеска…
Повеќе ...

Поскапеа зеленчукот и овошјето, а цената на житата се намали за 24,1 отсто

Цените на производите и услугите кои се користат во земјоделското производство (препарат, ѓубриво, работна сила итн.) во јуни се намалени за 0,1% додека цените на произведеното…
Повеќе ...

Во МОН има пријави за еден државен и два приватни униерзитети

Во Министерството за образование и наука постојано стигнуваат поплаки за работата на одредени универзитети и факултети, но за ерозијата на високото образование се неопходни сериозни,…
Повеќе ...

Владата предложи до Собранието имиња на заменици министри

Владата на Република  Македонија до Собранието ги предложи следните имиња за заменици министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик министер во Министерството за…
Повеќе ...

Од 40 лица пријавени за ноќна смена, само двајца собираат, а сите земаат плата

Сите вработени во ЈП Комунална хигиена, кои не доаѓаа на работа, скопската градоначалничка за да се покаже пред јавноста ги избрка, но ги замени со други вработени кои исто така не одат…
Повеќе ...

Сеизмолошката опсерваторија со детали за денешниот земјотрес во Скопје

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани на нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при…
Повеќе ...

Убиство во Македонски Брод, жртвата е 31-годишен војник во АРМ, поведена истрага

Основното јавно обвинителство Кичево донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишник од селото Суви Дол, Македонски Брод за кого постои основано сомнение дека сторил…
Повеќе ...

Се изработуваат шест закони од областа на образованието

Работни групи во Министерството за образование и наука, во кои членуваат и стручни лица од наставничката и академската фела, експерти и претставници на повеќе надлежни институции,…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content