Лажна кампања на платформи за тргување со крипто валути

Секторот за Компјутерски криминал алармира за зачестена појава каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку нивните приватни е-маил адреси таргетираат македонски корисници…
Повеќе ...

На најдобрите студенти кои завршиле медицина ќе им биде понудено веднаш да се вработат

На петте најдобри студенти кои ќе завршат медицина ќе им биде дадена шанса веднаш да се вработат во здравството кај нас. Новина е и што на Медицински факултет е акредитирана програма на…
Повеќе ...

Херојско реми на македонските младинци со Хрватска на ЕП во ракомет!

Огромен бод за машката ракометна репрезентација на Македонија до 20 години против Хрватска, со која ремизира 24:24, а губеше со седум гола разлика во натпреварот од второто коло од…
Повеќе ...

„Голема роденденска прослава на Прилепска Пиварница во Прилеп“

На 13 јули, сабота, со почеток од 20 часот, во срцето на Прилеп, на централниот градски плоштад, ќе се одржи голем целовечерен настан за одбележувањето еден век од постоењето на…
Повеќе ...

МОН прави анализа во кои училишта може да се организира едносменска настава

Новата Влада ќе направи сѐ што е во нејзина можност да го намали чекањето за упис во градинките. Во разговорот за Радио МОФ, министерката за образование и наука Весна Јаневска посочи…
Повеќе ...

МОН бара мислење од родителите, наставниците и учениците дали да се укине пролетниот распуст

МОН ќе ја консултира јавноста и наставниците за организирање на пролетен распуст во учебната 2024-2025 година. Министерството за образование и наука информира дека во тек е изработка…
Повеќе ...

Вештачката интелигенција уништува големи делови од интернетот

Проблемот е сè покомплексен бидејќи генеративните системи за вештачка интелигенција стануваат понапредни и полесни за употреба. Кога го претставија својот голем јазичен модел во…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content