Mицкоски се сретна со македонската дијаспора во Вашингтон

Пред почетокот на самитот на НАТО, посветив внимание за позициите и прашањата на нашата дијаспора, соопшти денеска премиерот Христијан Мицкоски, којзаедно со министерот за одбрана Владо…
Повеќе ...

Земјотрес со интензитет од 3,2 степени според Рихтер реистриран во подрачјето на Охрид

Земјотрес со интензитет од 3,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа на подрачјето на Охрид. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Северна Македонија, на сеизмолошките…
Повеќе ...

50 години Фестивал на народни песни и инструменти “Пеце Атанасоски” (ФОТО)

Со симболично дефиле на 50 гајдаџии од цела Македонија и со учество на над 250 учесници од 5 до 95 години кои го негуваат изворниот македонски фолклор, вчера во Прилеп започна најновото…
Повеќе ...

Месо што требало да се уништи инспектори го дале во фабрики за сувомеснати производи

Државна висока контрола на Албанија (КЛШ), по извршената ревизија во Регионалната дирекција на Националната агенцијата за храна, за округот Тирана, открила скандал во работата на…
Повеќе ...

Откриен идентитетот на убиениот во Тетово – Ова се првите снимки од местото на злосторството (ВИДЕО)

Вечерва во Тетово кај местото Мема се случи убиство. На терен се полициски службеници. Според информациите на ТВ21, жртвата е маж со иницијали Р.Т., на возраст од околу 40 години.…
Повеќе ...

Јаневска: Повисоки плати за наставниците и нов електронски дневник

„Уверувам дека ќе направиме максимални напори за да овозможиме платите постепено да растат, а до крајот на мандатот ќе потпишеме и нов колективен договор за основно и за средно…
Повеќе ...

За 450 евра минимална плата ќе се разговара на првата седница на економско-социјалниот совет

Барањето на синдикалците минималната плата да биде 450 евра новиот министер за економија и труд, Бесар Дурмиши, најави дека ќе се разгледува на првата седница на економско-социјалниот…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content