МОН прави анализа во кои училишта може да се организира едносменска настава

Новата Влада ќе направи сѐ што е во нејзина можност да го намали чекањето за упис во градинките. Во разговорот за Радио МОФ, министерката за образование и наука Весна Јаневска посочи…
Повеќе ...

МОН бара мислење од родителите, наставниците и учениците дали да се укине пролетниот распуст

МОН ќе ја консултира јавноста и наставниците за организирање на пролетен распуст во учебната 2024-2025 година. Министерството за образование и наука информира дека во тек е изработка…
Повеќе ...

Вештачката интелигенција уништува големи делови од интернетот

Проблемот е сè покомплексен бидејќи генеративните системи за вештачка интелигенција стануваат понапредни и полесни за употреба. Кога го претставија својот голем јазичен модел во…
Повеќе ...

Во петок и сабота се слават светите апостоли Петар и Павле

Во петок на 12 јули е Петровден, а во сабота на 13 јули е Павловден, големи православни празници со кои се поврзани многу обичаи. Петровден е православен празник посветен на Апостол…
Повеќе ...

Стефана Димитрова и Даријан Кочоски се невеста и зет на годинешната „Галичка свадба“

Стефана Димитрова и Даријан Кочоски се невестата и зетот на годинешната „Галичка свадба“, што ќе се одржи викендов. Свадбарските обичаи ќе почнат в сабота, 13 јули, со обредот фрлање…
Повеќе ...

МВР трага по лицата кои го предизвикале пожарот кај Вардариште

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов извести дека МВР испраќа дополнителни полициски екипи со цел откривање на лицата кои го предизвикале палењето на…
Повеќе ...

Наградна игра по повод 10-годишниот јубилеј на компанијата „Авто Контрол“

Од мала занаетчиска работилница до една од најреспектираните компании во својата област. Компанијата “АВТО КОНТРОЛ” од Прилеп во месец мај годинава прослави 10 години постоење, еден…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content