Категорија на прелистување

Избори 2024

ПОСТИГНАТ Е ЦЕНЗУС: Македонија денес ќе добие претседател – бојкотот не успеа!

До 17 часот на претседателските избори гласале 452.412 гласачи. ДИК информира дека излезноста е 42,32 %, што значи дека е постигнат цензус. Македонскиот народ масовно излезе…
Повеќе ...

Во Кондово на секои 40 секунди поминува по еден гласач- СЕ АЛАРМИРА ЗА ПОЛНЕЊЕ КУТИИ

На избирачко место 2452 кое се наоѓа во скопско Кондово имало полнење на кутии, јавуваат извори за „Скопје1“. Според информациите до кои дојде „Скопје1“ од 9 до 11 часот, односно за…
Повеќе ...

МПЦ-ОА со вонредно соопштение до граѓаните и верниците: Ве повикуваме да излеземе масовно да…

„Почитувани верници и граѓани на Р Македонија, Изборите се демократски чин преку кој ја изразуваме својата суверена волја. Секој изборен процес е важен, но овие избори се од…
Повеќе ...

За победа во вториот круг избори за претседател потребни се 362.864 гласови и 40 % излезност

Во земјава денеска се одржува вториот круг од претседателските избори, на кои 1.814.317 граѓани со право глас ќе можат да се определат за еден од двајцата кандидати за шеф на државата –…
Повеќе ...

ДУИ со бојкот на претседателските избори за да има нова криза? – Решението е масовна излезност!

Евидентно е бојкотирањето на претседателските избори кое го прави ДУИ на овие избори, со што се обвистинуваат сценаријата на кои предупредуваше ВМРО-ДПМНЕ и претседателот Христијан…
Повеќе ...

Струмичката епархија ги повикува верниците да излезат на гласање

Струмичката православна епархија ги повикува своите верници да излезат на гласање на редовните претседателски и парламентарни избори и да гласаат според својата совест, е објавено на…
Повеќе ...

Нема бојкот на претседателските избори, сите што излегле на парламентарни, гласале и за претседател,…

Нема бојкот на претседателските избори, сите што излегле на парламентарни, гласале и за претседател, вели претседателот на ДИК, Александар Даштевски. На неколку места се појавени…
Повеќе ...

Инцидент во Радуша: Членови на владејачка партија нападнале овластен набљудувач на влезот од селото

Изборниот ден минува тензично во албанските средини. Со пцости и закани овластени набљудувачи на изборите се спречени да влезат на избирачките места. Како што дознава Република,…
Повеќе ...

Во Прилеп до 9 часот гласале 6,69 за претседателските, а 6,52 за парламентарните

Изборниот процес во Прилеп се одвива непречено и без проблеми. Според информациите од општинската изборна комисија, до 9 часот на гласање излегле, за претседателските избори 6,69…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content