Категорија на прелистување

Земјоделие

Оризовите ниви во Кочанско половина месец оставени без вода, земјоделците протестираат

Земјоделските производители од кочанското село Грдовци попладнево организираа протест во оризовите ниви затоа што повеќе од половина месец нивните површини се оставени без вода.…
Повеќе ...

Зелката се нуди бесплатно на Фејсбук, кој сака може да си набере директно од нива

Речиси половина од пролетната зелката остана да скапува на нивите, а земјоделците почнаа да ја нудат и на социјалните мрежи. Велат дека не сакаат да ја дадат за еден до два денара и…
Повеќе ...

ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ЌЕ ЈА БЛОКИРААТ СТРУМИЦА ОТИ НЕМААТ ПОМОШ ОД ВЛАДАТА ЗА НИСКАТА ЦЕНА НА ДОМАТИ

Производителите на домати в понеделник ќе ја блокираат Струмица бидејќи никој од Владата не ги контактирал за да им ги слушне проблемите и да им помогне. Откако вчера го блокираа патот…
Повеќе ...

Земјоделци од селата Иловица и Штука го блокираа патот заради ниските откупни цени

Со трактори и земјоделска механизација тие ја блокираа крстосница што води кон двете села револтирани од откупната цена на младиот компир која денеска изнесувала 15 денари за килограм.…
Повеќе ...

Земјоделците да ги заштитат посевите, повремените врнежи погодни за појава на плевели

Поради тоа, земјоделците треба да посветат поголемо внимание за заштита на нивните посеви, препорачуваат агрометеоролозите од УХМР. Доколку временските услови дозволуваат, може да се…
Повеќе ...

Втор повик за грантови за модернизација во земјоделие

Македонската развојна фондација за претпријатија (МРФП) во име на проектот „АгроСмарт – Развој на модерно и одржливо земјоделство“, финансиран од Европската унија, објави Втор повик за…
Повеќе ...

Седум години системите за наводнување не исчистени, водата не ни пристигнува до нивите

На самиот старт сме на новата сезона за наводнување на земјоделските површини, но дали и колку сме спремни за тоа?, прашува дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и…
Повеќе ...

Власта делеше милиони евра за субвенции, но земјоделието ни пропадна

Гравот е најчесто од Казахстан и Киргистан, доматите, краставиците, кромидот од Албанија, житото и компирот од Србија, лукот од Кина… Вакво е „менито“, односно, избор на земјоделски…
Повеќе ...

Драматичен пад на домашното производство, причина – нема кој да работи

Драматично влошување на состојбата во земјоделството, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика, а се однесуваат на засеаните површини и на растителното и добиточно…
Повеќе ...

Намалено производството на овошје, сончоглед, домати и краставици, зголемено на оризот и пиперот

Во 2023 година се регистрирани 514 375 хектари обработлива површина. Намалување е забележано кај овоштарниците за 2,5 отсто и лозјата за 4,6 проценти, а зголемување на производството е…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content