Категорија на прелистување

Локално

Прилепските пожарникари спасија куче коешто било потиснато и заробено од лифт

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 056 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК во последното деноноќие, од коишто „реални“…
Повеќе ...

Малолетник со тешки телесни повреди донесен во прилепската болница, откако паднал од моторцикл

На 13.06.2024 во СВР Битола било пријавено дека во 18.00 часот во с.Тополчани, прилепско, малолетник од Тополчани, управувајќи мотоцикл без регистарски ознаки, изгубил контрола над…
Повеќе ...

Кривична за прилепчанец за демнење и загрозување на сигурноста

СВР Битола поднесе кривична пријава против А.Ј. од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „демнење“ и „загрозување на сигурноста“. Пријавениот одреден…
Повеќе ...

Фондација од Бугарија купи две-третини од куќата на писателот Димитар Талев во Прилеп

Две третини од родната куќа на писателот Димитар Талев во Прилеп купила приватна бугарска фондација „Манол Пејков и пријателите“. Ова е направено за речиси 84.000 евра собрани од…
Повеќе ...

Донаторски базар во Прилеп, хуманоста на медицинските сестри на дело

На Меѓународниот ден на детето, 1 јуни, денеска на платото пред Градскиот саат во Прилеп се одржува донаторски базар. Се продаваат производи, ракотворби, од општествено одговорни фирми,…
Повеќе ...

Обуки за градење здрави навики за исхрана кај децата од предучилишна возраст

На 28-29 мај 2024 година, приближно 150 членови на персоналот од градинката „Наша иднина“ од Прилеп, вклучувајќи негувателки, воспитувачки, вработени во кујна и администрација,…
Повеќе ...

Амбасадорот на Полска и неговата сопруга донираа литература од полски автори во прилепската…

Н.Е. амбасадорот Кшиштоф Гжелчик и неговата сопруга Јоланта Гжелчик, денеска на прилепската библиотека “Борка Талески” и’ донираа 50 наслови на книги од полски автори, преведени на…
Повеќе ...

Тешка сообраќајка во Прилеп – Се судрија автомобил и моторцикл

На 25.05.2024 во 11.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека на крстосница од ул.„Прилепски бранители“ со ул.„Пере Тошев“ во Прилеп се случила сообраќајна несреќа…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content