Ознака на прелистување

Здравје

Откриен петти случај на штетна материја во зеленчук од Македонија

Штетни хемикалии се откриени во зеленчукот од Македонија по петти пат во изминатата година во Хрватска. Како што е соопштено од европскиот систем за безбедност на храната, во…
Повеќе ...

Бесија Иљази им го продолжи договорот за работа на 18-те договорци, меѓу нив и на болничарот што…

Вчера попладнето им биле изготвени решенијата на сите 18 лица со договор на дело на Клиниката за токсикологија, иако формирањето на влада не е завршено, дознава „Слободен печат“ од свои…
Повеќе ...

Храна што треба да ја јадете за здрави црева и рамен стомак

Вклучувањето на оваа храна во вашата исхрана може да помогне да се намали воспалението и да се подобри варењето. Лекарот по семејна медицина, д-р Брина Конор, издвои неколку такви…
Повеќе ...

Липата помага при висок крвен притисок, стрес и уринарни проблеми

Липата е миризливо и лековито растение, кое популарно се користи за намалување на крвниот притисок и смирување, но и против настинки и грип. Липата цвета од крајот на мај до…
Повеќе ...

На Токсикологија работеле лица без договор за работа, Инспекторатот им забрани пристап до клиниката

Државниот санитарен и здравствен инспекторат ќе издаде решение со кое на здравствените работници кои немаат договор за работа на Клиниката за токсикологија ќе им биде забранет пристап…
Повеќе ...

„Не може да се дојде до термин на државна кардиохирургија“: Пациентите незадоволни откако Фондот ги…

Од кардиохируршките интервенции на фондовска сметка, приватните клиники извршуваа операции на аневризма на аорта, замена на валвула, вградување на стентови. Ова се прилично скапи…
Повеќе ...

Кој е реалниот рок на траење на храната? Кога може да се консумира, а кога треба веднаш да се фрли

Рокот на траење на храната е нешто што го гледаме кога купуваме намирници. Оваа проверка ја спречува можноста за консумирање и труење од расипана храна. Се поставува прашањето, колку…
Повеќе ...

Зачестија алергиите кај децата, загадениот воздух и индустриската храна главните причини

Се почесто се јавуваат алергиите кај децата, говорат информации од тетовските клиники. Оттаму додаваат дека проблемот е на светско ниво, но во Тетово алергиите земаат замав, со оглед…
Повеќе ...

Лекарите од токсикологија: Стигнавме до 8 админитративци и 3 секретари, а не сакаат да вработат…

Наместо, тоа, таа инсистира да се вработат осумаесетмина на кои им истекле договорите за дело, а меѓу нив има лица кои немаат соодветно образование. Беќаровски кој е раководител на…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content