Категорија на прелистување

Политика

Мицкоски ДЕНЕС ЌЕ ГО ДОСТАВИ ПРЕДЛОГОТ ЗА ВЛАДА во Собрание

Мандатарот Христијан Мицкоски, се очекува денеска до Собранието да го достави предлогот за состав на владата и програмата за нејзина работа. Гласањето за новата влада се очекува да…
Повеќе ...

Претседателката на Македонија ќе учествува на Самитот за мир во Украина

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, на покана на претседателката на Швајцарската Конфедерација, Виола Амхерд, на 15 и 16 јуни 2024 година во Бургеншток на езерото Луцерн во…
Повеќе ...

Сиљановска Давкова оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Србија, Марко…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Србија, Марко Ѓуриќ, којшто ќе учествува на Самитот на шефови на држави…
Повеќе ...

Утре собраниска седница за избор на потпретседатели и за основање работни тела

Собранието на Република Македонија утре ќе ја одржи третата седница. На дневен ред е Предлог-одлуката за утврдување на бројот на потпретседатели на Собранието, а пред пратениците е и…
Повеќе ...

Во вторник во Собрание ќе биде доставен составот на новата влада

Овој викенд во недела ќе биде одржана седница на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на кои ќе бидат претставени кадровските решенија од моја страна како мандатар, вели…
Повеќе ...

Претседателката Силјановска-Давкова се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова на…

Претседателката Гордана Силјановска-Давкова, денеска, во Берлин, во рамките на учеството на конференцијата за обнова на Украина, се обрати на главниот панел за шефови на држави и влади,…
Повеќе ...

Претседателката Силјановска е во Берлин на конференција за Украина со Шолц и Зеленски

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, денеска и утре во Берлин, Сојузна Република Германија, ќе учествува на Конференцијата за обнова на Украина, соопшти претседателскиот Кабинет.…
Повеќе ...

Евроизбори: ЕПП освои 181 пратеник, пред социјалдемократите со 135 и либералите со 82

Десно центристичката Европска народна партија (ЕПП) ќе остане најбројна политичка групација во Европскиот парламент со освоени 181 пратеничко место, пред лево центристичката Прогресивна…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content