Категорија на прелистување

Политика

Мартенс: Мицкоски би бил будала да го смени Уставот за непостоечка перспектива

Германскиот новинар Михаел Мартенс, кој важи за добар познавач за процесите во Југоисточна Европа и процесот на евроинтеграција на земјите од овој дел на Европа смета дека Мицкоски може…
Повеќе ...

Сиљановска Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На средбата,…
Повеќе ...

Сиљановска-Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа

Кирил бил со векови пред времето, Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот живот на некој начин во Европа пред многу, многу векови и тоа мора да го почитуваме, изјави…
Повеќе ...

Скоро се очекува објава на договорот за новата влада, Собранието ќе се конституира во вторник

Разговорите за формирање на новата влада се уште траат. Се најавува дека наскоро би можело да биде објавено дека е постигнат конечен договор за влада. Медиумите веќе објавуваат…
Повеќе ...

Како гласаа државите за Резолуцијата за Сребреница-Унгарија против, Грција и Кипар воздржани

Од 27-те членки на Европската унија, освен што Унгарија беше против, Кипар, Грција и Словачка останаа воздржани. Резолуцијата за геноцидот во Сребреница беше усвоена со 84 гласа за,…
Повеќе ...

ЛЕТААТ ОСТАВКИ ВО СДСМ, ЦЕЛОТО РАКОВОДСТВО КРЕНА РАЦЕ ОД ПАРТИЈАТА Ковачевски повлече нога

Миле Зечевиќ повеќе не е генерален секретар на СДСМ по денешната седница на партијата која доживеа катастрофален пораз на парламентарните избори. Оставка е одредена и за…
Повеќе ...

Вака ќе изгледа новиот состав во Собранието на Република Македонија

Коалицијата „Влен“, по вчерашното прегласување, во Собрание ќе има 14 свои пратеници. По парламентарните избори кои се одржаа на 8-ми мај, вчера во седум избирачки места имаше…
Повеќе ...

Димитар Ковачевски поднесе оставка од функцијата претседател на СДСМ

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски ја констатирал оставката од претседателската функција на СДСМ, која ја најави на 8 мај. Оставка и повик за конгрес…
Повеќе ...

Изборен пресврт: ДУИ загуби еден пратеник, коалицијата Вреди си зема пратеник во шестата ИЕ

Неофицијалните резултати од неодамнешните изборни постапки укажуваат на промена во политичкото претставување, бидејќи коалицијата Вреди обезбеди пратеник во шестата област, додека ДУИ…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content