Категорија на прелистување

Култура

Основците ќе имаат скратени часови, МОН препорачува да не јадат мрсно и благо и да пијат повеќе вода

По реакциите од родителите дека учениците од основните училишта посетуваат настава во период кога дневните температури достигнуваат и до 40 степени, се огласија и од Министерството за…
Повеќе ...

„Ало! Ало!“ на Театар Комедија, прилепската „Дупло дно“ и „Кенди“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Претставата „Ало! Ало!“ во режија на Синиша Евтимов на Театар „Комедија“ ќе биде изведена вечерва во 20 часот на сцената на Центар за култура „Марко Цепенков“. Огромен интерес владее…
Повеќе ...

Награди за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“: Театарот е вечна промена

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој е во полн ек на одржувањето во Прилеп, ги слави годинашниве добитници на наградата за животно дело: актерите Мими Таневска…
Повеќе ...

Учебната година заврши за средношколците, основците ќе имаат настава до 17 јуни

Учебната 2023/2024 година заврши за средношколците, додека учениците во основните училишта, согласно годинашната одлука за организација на наставата, до летниот распуст имаат уште една…
Повеќе ...

Битолската „На дното“, „Домот на куклата“ на Турскиот театар и независната „Поол“ на МТФ „Војдан…

Народниот театар од Битола ќе учествува на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ вечерва во 19.30 часот на сцената на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп.…
Повеќе ...

МОН додели 34 од предвидените 50 стипендии за магистерски студии

Министерството за образование и наука (МОН) пред два дена ги објави резултатите од конкурсот за доделување стипендии за академски студии од втор циклус за академската 2023/2024 година.…
Повеќе ...

Резултати од Конкурс за стипендии за студии од втор циклус во 2023/2024 година

Министерството за образование и наука објави резултати од Конкурсот за доделување стипендии за студии од втор циклус во земјава за академската 2023/2024 година, објавен во декември…
Повеќе ...

МТФ „Војдан Чернодрински“, вечерва започнува со „Хеда Габлер“ на Драмски

Голем интерес владее за влезниците за речиси сите 11 претстави што се селектирани на програмата на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, што ќе биде отворен вечерва. Редици прилепчани…
Повеќе ...

Изборниот екстерен испит матурантите ќе го полагаат задутре, најмногу пријавени за тестот по…

Матурантите в сабота ќе го полагаат вториот, изборен екстерен испит од државната матура. Како и во минатите години, најмногу кандидати (13 198) се пријавени за тестот по Англиски јазик.…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content