СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Овие намирници ги сметаме за здрави, но не се препорачува да се даваат на бебиња

На бебињата не им требаат многу калории, но им требаат многу хранливи материи и здрави состојки. Сепак, некои намирници кои обично им се даваат на бебињата се во основа целосно безвредна и нездрава храна – богата со калории, шеќер и сиромашна со хранливи материи.

Бидејќи бебињата се многу мали, за нив е лесно да пополнат празни калории со нездрава храна, не оставајќи простор за здрава храна богата со хранливи материи. Овој нутритивен дефицит може дури и да го попречи развојот, вели д-р Кристина Гербштат.

 

Тврдата, леплива, голема и округла храна не е безбедна за малите деца затоа што може лесно да се задушат од неа. Затоа, не давајте му на вашето бебе големи парчиња месо или сирење, цели топчиња грозје, пуканки, голем суров зеленчук и цели јаткасти плодови и семиња. И откако ќе започнете да подготвувате храна за бебето, задолжително исечете ја храната на парчиња не поголеми од половина сантиметар.

На списокот се наоѓаат и: газирани пијалоци, помфрит, желатински десерти и сокови и овошни пијалоци.

Овие пијалоци содржат овошје, но тоа не значи дека се здрави. Влакната во свежото овошје главно се губат во процесот на производство, а она што останува е многу шеќер. Сокот исто така може да предизвика дијареја кај некои бебиња.

Користењето сок за засладување на храна за бебиња исто така не е добра идеја: шеќерите во сокот можат да го забрзаат варењето на храната, попречувајќи ја способноста на организмот да апсорбира хранливи материи.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content