Ознака на прелистување

Политика

Владата предложи до Собранието имиња на заменици министри

Владата на Република  Македонија до Собранието ги предложи следните имиња за заменици министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик министер во Министерството за…
Повеќе ...

Mицкоски се сретна со македонската дијаспора во Вашингтон

Пред почетокот на самитот на НАТО, посветив внимание за позициите и прашањата на нашата дијаспора, соопшти денеска премиерот Христијан Мицкоски, којзаедно со министерот за одбрана Владо…
Повеќе ...

На утрешната владина седница ќе се укинат економските директори во здравствените установи

Владата на седница утре на дневен ред ќе го има законот за укинување на економските директори во здравствените установи, што беше најавено и од министерот за здравство Арбен Таравари…
Повеќе ...

Мицкоски – Дрекслер: Германија е наш значаен стратешки партнер и пријател

Претседателот на Владата Христијан Мицкоски, денеска оствари средба со Амбасадорката на Сојузна Република Германија, Петра Дрекслер, соопштија од владиниот кабинет. Како што се вели…
Повеќе ...

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Килиан Вал, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Килиан Вал. На средбата беше потврдена важноста на долгорочната соработка…
Повеќе ...

ПРВАТА ФОТОГРАФИЈА на новата влада предводена од Мицкоски

Собранието вечерва со 77 гласа „за“ и 22 гласа „против“ ја избра новата Влада чиј претседател е Христијан Мицкоски. Владината коалиција ја сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, партиите од коалицијата…
Повеќе ...

Директорката ги организира партиските вработени за изборите во СДСМ

Наместо да се занимава со сериозните недостатоци во битолската болница, на директорката Елизабета Ивановска (СДСМ) приоритет и е да ги организира партиски вработените да се регистрираат…
Повеќе ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Доаѓа времето кога татковината треба да направи повеќе за граѓаните

Економско заживување, зголемување на пензиите и платите, инвестиции во образованието, здравството и културата, борба против корупцијата, одговорност за секој криминал и реформи…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content