Ознака на прелистување

Култура

Изложба на фотографии “ПРОЧКА 2024”, утре во ликовната галерија на ЦК “Марко Цепенков” Прилеп

Фото Кино Клуб „Прилеп” Ве поканува на изложба на уметнички фотографии „Прочка 2024″. Изложбата ќе се одржи во ликовната галерија на НУЦК “Марко Цепенков” – Прилеп во петок, 17 мај,…
Повеќе ...

5 години од осветувањето на црквата Св. Петка: Во недела Анета и Спасен доаѓаат во прилепско Ново…

На 19. мај кога се одбележува 5-годишнината од осветувањето на црквата Св. Петка во прилепско Ново Лагово, со почеток од 09часот, ќе се одржи света литургија, а ќе има и богата музичка…
Повеќе ...

Aндријана Јаневска кажа зошто не ја прифатила поканата од МРТВ да ја претставува Македонија на…

Минатата година, тимот на МТВ ме покани да ја претставувам Македонија на Евровизија 2024 во Малме. Им одговорив дека со задоволство ќе прифатев да беше 2000 година, кога се…
Повеќе ...

ЕЛЕНА ОСТАНА без патриотските песни! ИЗБРИШАН ЈУТЈУБ каналот на фолкерката

Фолк пејачката Елена Андоновска остана без својот Јутјуб-канал, односно во текот на вчерашниот ден и ги избришале сите видеа со македонски песни кои имаат патриотска содржина, видеа во…
Повеќе ...

Второоделенци од ООУ “Блаже Конески” Прилеп на прекрасен начин ви го честитаат Христовото…

Учениците од II-3 одделение при ООУ “Блаже Конески” Прилеп, под менторство на наставничката Весна Арсиќ, на прекрасен начин ви го честитаат овој животворен ден, кој е една и единствена…
Повеќе ...

Учениците од понеделник на пролетен распуст, наставата ќе продолжи на 7 мај

Учениците од основните и средните училишта од понеделник, 29 април, заклучно со 6 мај 2024, ќе бидат на пролетен распуст кој е воведен во оваа учебна година. Првпат има промена и во…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content