Ознака на прелистување

Економија

Потребни се над 1.000 евра за да се закрпи месецот, но реално дали просечниот граѓанин ги зема овие…

Нешто повеќе 1.000 евра му се потребни на едно семејство за да го закрпи месецот, пари што ретко кој ги зема. Синдикатот пресмета дека во мај кошничката за задоволување на основните…
Повеќе ...

Светска сила на работ на банкрот: КАСАТА ЌЕ БИДЕ ПРАЗНА?

Прогнозите за економски раст на Германија се повеќе од слаби, што значи дека државната каса ќе биде празна. А бидејќи се ближат изборите, тоа е голем политички предизвик и за министерот…
Повеќе ...

Наместо збогум, Владата во заминување со ново задолжување од 35 милиони евра

Со две нови државни обврзници кои од денес котираат на официјалниот пазар, техничката Влада ја задолжува државата за дополнителни 2.141.720.000 денари или 34,79 милиони евра. Двете…
Повеќе ...

Водич како полесно да дојдете до работна дозвола во Германија

Македонските граѓани се повеќе гледаат на Германија како место каде што би можеле да ги остварат своите професионални амбиции и да го подобрат квалитетот на нивниот живот. Медицински…
Повеќе ...

Граѓаните организираа бојкот на кафулиња и пекари

Турското Министерство за трговија почна да работи на закон за борба против превисоките цени, а новата регулатива ќе предвидува казни, како и мерки за привремено затворање на компаниите…
Повеќе ...

Цените на угостителски услуги во април зголемени за 2,5 проценти

Цените на угостителските услуги во април во споредба со март се зголемени за 2,5 проценти, а во однос на истиот период лани има зголемување од 5,9 проценти. Според податоците на…
Повеќе ...

Инфлацијата во април зголемена за 0,7 проценти во однос на март

Инфлацијата мерена преку индексот на трошоците на животот во април во однос на март изнесува 0,7 проценти, а цените на мало се зголемени за 1,1 процент, објави денеска Државниот завод…
Повеќе ...

Сред криза БАНКИТЕ СЕ ПОЗЛАТИЈА ОД ЗАРАБОТКА, наплаќаат и ако ви кажат “добар ден“

Комерцијална, Стопанска Скопје и НЛБ банка оствариле заеднички профит од 44,2 милиони евра. Износот е постигнат за само три месеци работа. Овој резултат е за близу три милиони евра…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content