Категорија на прелистување

Здравје

ДЗР: Слабости во ИТ системот на ФЗО, не се воспоставени контрола и систем за успешноста на лекување…

Државниот завод за ревизија (ДЗР) го објави конечниот ревизорски извештај на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО). Меѓу другото, се укажува на слабостите во функционирањето на ИТ…
Повеќе ...

Клиника за зголемување гради им ги УНИШТИЛА ЖИВОТОТ на повеќе од 1000 жени

Надомест од 25 милиони долари им се нуди на повеќе од илјада жени кои тврдат дека нивните животи биле „уништени“ од клиника која нудела „хируршки зафати за зголемување на градите по…
Повеќе ...

Сензорите за мерење на шеќер не се доволно квалитетни, се жалат лицата со дијабетес

Велат наместо 14 им траат по 3 до 4 дена, па месечно треба да одвојат плус уште речиси 100 евра за да може без проблем да го минат месецот. Таков е и случајот на 11 годишната Јана…
Повеќе ...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат откри неважечки договори за работа на Клиниката за…

Во најновиот развој на настаните, Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) изнесе на виделина значителна неусогласеност во однос на договорите за вработување на 18 физички…
Повеќе ...

Откриен петти случај на штетна материја во зеленчук од Македонија

Штетни хемикалии се откриени во зеленчукот од Македонија по петти пат во изминатата година во Хрватска. Како што е соопштено од европскиот систем за безбедност на храната, во…
Повеќе ...

Бесија Иљази им го продолжи договорот за работа на 18-те договорци, меѓу нив и на болничарот што…

Вчера попладнето им биле изготвени решенијата на сите 18 лица со договор на дело на Клиниката за токсикологија, иако формирањето на влада не е завршено, дознава „Слободен печат“ од свои…
Повеќе ...

Храна што треба да ја јадете за здрави црева и рамен стомак

Вклучувањето на оваа храна во вашата исхрана може да помогне да се намали воспалението и да се подобри варењето. Лекарот по семејна медицина, д-р Брина Конор, издвои неколку такви…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content