Категорија на прелистување

Економија

Бизнисмените се алчни и вештачки ги зголемуваат цените за да направат поголем капитал

За еден месец најосновните трошоци за живот пораснале за над 200 денари. Според пресметките на синдикатот, на едно четиричлено семејство за да преживее во јуни, му требаат 60.325…
Повеќе ...

„Виза“ и „Мастеркард“ завршија на суд поради високи надоместоци

Американските компании за кредитни картички „Виза“ и „Мастеркард“ се соочуваат со колективна тужба од трговци во Британија поради надоместоци за обработка на плаќањата по построга…
Повеќе ...

Избегнувајте ги продавниците кои не дозволуваат со платежна картичка да купите шише вода, велат…

Да ги игнорираме продавниците и трафиките кои немаат терминали за плаќање со картички и оние што не дозволуваат плаќање со картичка кога сакаме да купиме весник или шише вода, со…
Повеќе ...

Народната банка го усвои Стратегискиот план за периодот 2025 – 2027

Како што информираат од Народната банка, Стратегискиот план е поставен под мотото „Централна банка којашто придонесува за градење стабилна, одржлива и зелена економија“, со што воедно…
Повеќе ...

Потребни се над 1.000 евра за да се закрпи месецот, но реално дали просечниот граѓанин ги зема овие…

Нешто повеќе 1.000 евра му се потребни на едно семејство за да го закрпи месецот, пари што ретко кој ги зема. Синдикатот пресмета дека во мај кошничката за задоволување на основните…
Повеќе ...

Светска сила на работ на банкрот: КАСАТА ЌЕ БИДЕ ПРАЗНА?

Прогнозите за економски раст на Германија се повеќе од слаби, што значи дека државната каса ќе биде празна. А бидејќи се ближат изборите, тоа е голем политички предизвик и за министерот…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content