Категорија на прелистување

Избори 2021

ДИК го презеде избирачкиот материјал за вториот изборен круг

Државната изборна комисија за вториот круг ангажира над 400 лица за техничка поддршка на избирачките места и надминување на проблеми од употребата на апаратите за отпечаток од прст,…
Повеќе ...

Борче Јовчески ја презеде функцијата градоначалник на општина Прилеп

Од страна на општинската изборна комисија на новоизбраниот градоначалник Јовчески му беше доделено уверението како и на сите 27 советници во Советот на Општина Прилеп. По превземањето…
Повеќе ...

ДИК го врати старото Упатство за важечки и неважечки ливчиња

ДИК на вчерашната седница не го отстрани ставањето на печат на гласачкото ливче. Ставањето на печат на гласачко ливче е задолжително согласно со член 109 став 2 од Изборниот законик. Со…
Повеќе ...

Уште три дена кампања до гласањето за вториот круг од локалните избори

Кандидатите ја презентираат програмата пред граѓаните со ветувања за подобар живот во општините, но во исто време и вчера не изостанаа меѓусебните обвинувања за притисок врз гласачите.…
Повеќе ...

ДИК донесе изменување на Упатството за важечки и неважечки гласачки ливчиња

Државната изборна комисија донесе Решение за повторување на гласањето на Избирачко место 0543, Дебар, за избор на членови на совет на Општина Дебар и избор на градоначалник на Општина…
Повеќе ...

Уште четири дена изборна кампања со засилени активности

Од „Беса“ вчера ги повикаа своите гласачи да ја дадат поддршката за кандидатите на Алијанса на Албанците, а истото го сторија и од Алијанса на Албанците. Ова, како што изјавија од двете…
Повеќе ...

Продолжуваат партиските активности од кампањата за вториот круг од локалните избори

Денеска истекува рокот за пријавување за гласање во вториот круг на изборите на лицата со Ковид-19 и во изолација. Болните и немоќните, лицата со Ковид-19 и во изолација, како и…
Повеќе ...

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content