СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Традиционална ликовна колонија Дрен 2022

Во ЦК „Марко Цепенков“ во полн ек е традиционалната ликовна колонија Дрен 2022, на која до утревечер ќе творат 20 уметници, сликари и скулптори од земјава и од странство.

Своите инспирации на платно и во скулптура ги преточуваат Мирослав Живковиќ од Србија, Беди Ибрахим, Дамјан Ѓуров, Елена Ѓуров,  Слободан Милошевски, Стефан Анчевски, Бане Наумоски, Филип Перески, Росица Лазеска, Олгица Антовска, Бони Барутовска, Бојана А. Трпческа, Филип Јовески, Методи Исков, Славчо Павлески, Верче Николоска, Павлина Илијеска, Александар Џинго, Александра Богоеска, Викторија Димеска, Марјан Стојаноски и Сарита Конеска.

Делата создадени на годинашната колонија ќе бидат претставени на изложба на есен. Досега на колонијата, во изминатите 13 години, се создадени околу 370 дела кои се во трајно наследство на Центарот и на државата.

 

Ликовната колонија „Дрен 2022“ се одржува со финансиска поддршка на Министерството за култура.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content