СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Што значи близок контакт: Колку долго може да бидеме во близина на зapaзен, а да не ни го пренесе виpycoт?

Колку време е потребно за да се зapaзите ако сте во близина на некој што е заразен со кopoнавиpycoт? Се чини дека нема „магичен“ број минути што ви гарантираат заштита, иако претходно се сметаше дека се работи за 15 минути близок контакт.

Но, неодамна, американскиот Центар за контрола и превенција на болecти, (CDC) ја ревидираше дефиницијата за близок контакт. Претходно се сметаше дека е потребно да се поминат најмалку 15 минути на растојание помало од два метра од зapaзеното лице со цел да се протолкува како близок контакт.

Но, тие 15 минути не мора да бидат последователни, односно одеднаш. Близок контакт се смета за лице кое минало време на помалку од два метра од заразеното лице минимално 15 минути, но за 24 часа.

 

Зошто е променета оваа дефиниција? Како пример е земен затворски чувар во Вермонт кој бил позитивен на кopoнавиpyc откако имал повеќе, но кратки контакти со шест асимптоматски затвореници. Тој во смена од осум часа, имал 22 состаноци со затвореници во траење од 17 минути.

Покрај времето на изложеност на кopoнавиpyc, исто така е важно дали лицето има симптоми, дали ги имало воопшто пред тоа или ги развило подоцна, дали е надвор или во затворени простории, дали просторијата била добро проветрена, уште колку луѓе биле во неа и што правеле.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content