СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Google објави список на мобилни, на удар на хакери

Како дел од Project Zero, Google објави листа на мобилни телефони кои најчесто се на удар на хакери поради системски грешки.

Како дел од проектот, бил откриен баг во модемите на Exynos произведени од Samsung, што им овозможува на хакерите да ја преземат контролата врз уредот без интеракција со корисникот.

Сè што им е потребно на хакерите е телефонскиот број, поради што овој тип на хакирање се нарекува хакирање без клик.

• мобилни телефони Samsung S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21, A13, A12 и A04

• мобилни телефони Vivo S16, S15, S6, X70, X60 и X30

• Серии на Google Pixel 6 и Pixel 7

• сите уреди за носење кои користат чипсет Exynos W920

• сите возила кои користат чипсет Exynos Auto T5123

За да се елиминира ризикот, корисниците треба да ги исклучат повиците преку Wi-Fi и услугата VoLTE во поставките на уредот. Корисниците на телефоните на Google Pixel мора да го ажурираат својот телефон на најновата верзија, објавена овој месец. Ажурирањето вклучува печ за проблемот.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content