Македонија ја совлада Грузија за историски пласман на Европското првенство во 2021

0

Македонската фудбалска репрезентација за првпат во својата историја ќе игра на едно големо натпреварување откако ја совлада Грузија со 1:0 во финалето на плејофот на Лигата на нации, обезбедувајќи пласман на Европското првенство презакажано од оваа за следната година.

По исклучително израмнето и тврдо прво полувреме без шанси на двете страни, Македонија го направи клучниот потег во 56. минута, кога Горан Пандев во гол ја претвори атрактивната акција во која учествуваа и Елмас и Несторовски. Тоа беше неговиот 36. гол во 114. натпревар за националниот тим. Грузијците во продолжението на мечот беа безопасни и ниеднаш не го загрозија голот на Димитриевски.

Европското првенство ќе се игра од 12 јуни до 12 јули следната година, а домаќини ќе бидат 12 градови во исто толку држави. Македонија ќе биде дел од Ц-групата и ќе дебитира на 13 јуни против Австрија, на мечот што ќе се игра во Букурешт.

Во второто коло на 17 јуни, Македонија ќе се соочи со Украина во Букурешт, а четири дена подоцна е дуелот со Холандија во Амстердам.