СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Учениците ќе имаат и дигитални и печатени учебници

Министерот за образование Јетон Шаќири, одговарајќи на пратеничко прашање, потврди дека учениците кои почнаа од лани со новата дигитална концепција, следната учебна година ќе учат и од дигитални и од печатени улебници.

Вие знаете дека со концептот што почна лани во прво и четврто одделение треба да продолжи. Материјалите кои биле потребни се направени во соработка со Бирото за развој на образованието. Од материјалите за четврто и петто, минатата година имавме само за четврто. Министерството започнало со објава на конкурс за автори да се пријават со изработка на материјали – рече Шаќири.

Додаде дека, Министерството ќе обезбеди за оваа година, за учениците во четврто и петто одделение ќе има и дигитални и печатени материјали.

Кога ќе бидат готови ќе бидете известени, а ќе се одреди и начинот на кој овие материјали ќе бидат достапни, додаде Шаќири.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content