СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Од септември студентите ќе добиваат по 2.400 денари месечно за оброци

По скратена постапка, пратениците вчера на 39. седница ги изгласаа измените и дополнувањето на Законот за субвенциониран студентски оброк.

Измените предвидуваат Министерството за образование и наука да исплаќа средства на трансакциската сметка која студентот ја има пријавено во пријавата за стекнување на правото. Исплатата треба да се врши првиот работен ден во месецот во износ еднаков на бројот на субвенционирани оброци на кои студентот има право за тој месец.

Сепак, овие измени ќе важат само за студентската 2021-2022 година.

 

Исклучок од правото за субвенциониран студентски оброк ќе има во периодот од 1 јули до 14 септември во годината во која студентот се стекнал со правото на субвенционирање на студентски оброк, како и за време на државни, верски празници и неработни денови.

Законот за субвенциониран студентски оброк стапува на сила од 15-ти септември годинава и со него се опфатени 40.000 студенти.Ќе биде рализиран со 15 милиони евра.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content