СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Од попишани 3.504 лица, само 196 Бугари ќе гласаат во Македонија на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална странива објави дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија од Македонија ќе гласаат 169 Бугари.

На официјалната страница на бугарското МНР, објавени се списоците со лица што се пријавиле да гласаат во Македонија.

Во Скопје се пријавени 15 лица, во Битола 9, во Кавадарци 42, во Прилеп 41, во Струмица 22, во Тетово 40.

Предвремените парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 2 април.

На последниот попис спроведен во Македонија вкупно 3.504 лица се изјасниле како Бугари.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content