СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Одложено вакцинирањето против сезонски грип

Стартот на вакцинацијата против сезонски грип се одложува за една недела, оти допрва пристигнуваат вакцините.

Согласно препораките на Комитетот за имунизација, временската рамка за вакцинација е почетокот на ноември. Од ЦЈЗ Скопје информираа дека со вакцинација ќе се почне почетокот на следната недела, а вакцините денеска пристигнуваат во државата и ќе бидат распределени по Центрите за јавно здравје.- Министерство за здравство.

На сметка на државата, но само со претходно закажат термин, ќе можат да се имунизираат граѓаните кои имаат над 65 години, но и хронично болните, здравствените работници, бремените жени и децата до петгодишна возраст. За оваа намена се набавени 40.000 дози.

 

Освен во болниците во Чаир, Ѓорче Петров и во поликлиниката „Букурешт“, ќе бидат отворени дополнителни три пункта во поголемите болници, велат од Здравствениот дом Скопје.

Дел од владината стратегија за справување со КОВИД 19 е поголем број на граѓани да се вакцинираат против грип, оти „средбата“ на двата вируса кои даваат слични симтоми може да создаде хаотична состојба, во, и онака преоптоварениот здравствен систем.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content