ОВА НЕ ТИ Е ГЕРМАНИЈА Млад човек им одража лекција на гастрабајтерите (ВИДЕО)

8

Млад човек од Босна и Херцеговина стана интернет ѕвезда откако објави видео во кое тој натера постар пар кој живее надвор од БиХ да го собере ѓубрето што го фрлија во реката Усора за време на нивниот одмор.

Мирнес Камишевиќ, Босанец од Јелах, виде граѓани на БиХ кои живеат во Германија како фрлаат ѓубре во коритото на реката и ги натера да го соберат.

 

Според обвинетото дуо на видеото, „не можеле да го пронајдат контејнерот“ и „се надевале дека водата ќе го однесе ѓубрето“.

Камишевиќ ги запре, ги принуди да се вратат и да го подигнат ѓубрето и да го однесат до најблискиот контејнер, а сето тоа беше снимено.

– Така се однесува нашата златна дијаспора кога ќе се вратат во својата татковина. Па, ова не е Германија, ние живееме овде кои не ја даваат нашата околина. Нашите реки, нашата природа, лице и карактер. И треба да се срамите, нивото на култура и свест… – пишува во описот на видеото.

Авторот на видеото наведува дека одлучил да им „одржи лекција“ бидејќи ова однесување сигурно не се практикува во Германија.

Камишевиќ за „Аваз“ изјави дека овој брачен пар од дијаспората почнал да бега, но тие ги пристигнале и започнале со снимање.

– Го подигнаа ѓубрето. За жал, една торба отиде премногу длабоко, така што тие не можеа да ја земат. Но, она што е најголем проблем, луѓето се од Германија, не можам да верувам дека не ја научиле културата во Германија. Само луд човек може да направи вакво нешто. Имам четиригодишно дете и не би направил такво нешто. Но, секој ја носи својата култура од дома – рече Камишевиќ за „Аваз“.

Овој млад човек доби илјадници пофалби од граѓаните од регионот за „учење да се биде паметен“. А секако остави добар пример и за другите гастрабајтери ширум балканот.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content