СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

На големиот јубилеј на ЏК Сеишин – нов 13-ти по ред џудо спектакл

Продолжува да се негува џудо традицијата во Прилеп - ЏК Сеишин со 20 годишен јубилеј

Се е подготвено за новото издание на традиционалниот меѓународен џудо турнир “Прилеп град херој 2023 “ кој од година во година прераснува во фатнастично натпреварување со одлична организација на клубот Сеишин кој е меѓу водечките во земјава.И на утрешните борби на татамите ќе се појават најуспешните млади џудисти како од земјава така и од регионот.Оваа спортска манифестација ќе ја проследат голем број на џудо легенди кои долги години го негуваат џудото и со нивната максимална нгажираност го промовираат овој спорт.На денешната прес конференција присуствуваше Драган Мрваљевиќ генералниот секретар на црногорската џудо федерација , носителот на шести дан Миле Матијевиќ од Босна и Херцеговина како и специјалниот гостин на турнирот носителот на десетти дан Вук Рашовиќ од Србија.За тоа што се ќе се случува на овој спортски настан погледнете и во видеото подолу.

Извор: Радио Пела,
Видео продукција: Никола Димески.
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content