СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Легендарната „Маракана“ оди во историјата, ја прекрстуваат во „Арена Пеле“

Историскиот стадион во Рио де Жанеиро на кој се одржаа две финалиња на Светското првенство (во 1950 и 2014 година) ќе биде преименуван во името на бразилската фудбалска легенда, Пеле. Бразилските меидуми јавуваат дека се е договорен, само недостасува ратификувањето од гувернерот на Рио де Жанеиро.

Откако гувернерот Клаудио Кастро ќе стави потпис на одлуката, легендарната „Маракана“ ќе се вика „Едсон Арантес до Насименто – Реи Пеле“.

 

„Тоа е достојна почит кон човек кој е признат низ целиот свет за наследството што го остави во бразилскиот фудбал и за она што го стори за нашата земја“, рече заменик-менаџерот на проектот, обидувајќи се на тој начин да ја ублажи контроверзноста која наиде на жестоки реакции во јавноста, која не сака промена на името на легендарната „Маракана“.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content