Зошто Бил Гејтс купува толку многу земјиште

11

Според правните документи до кои дојде Fox Business, продажбата се случила минатиот ноември. Извештаите во медиумите сугерираат дека реакцијата на локалното население на договорот била далеку од позитивна. Пред да биде откриено дека работата е одобрена, државното обвинителство испратило писмо до компанијата Ред Ривер Траст во кое прашува како компанијата планира да го користи земјиштето, но нема информации од јавен карактер дали компанијата одговорила.

Веста за купувањето стана ударна во емдиумите бидејќи многу луѓе беа изненадени што ко-основачот на Мајкрософт троши толку многу пари на земјоделството. Сепак, случајот со Северна Дакота е само последниот пример на милијардери кои инвестираат во обработливо земјиште, што е голема вест.

Сумирајќи ги податоците од 2020 година, магазинот The Land Report објави фотографија од Бил Гејтс на својата насловна страница со натпис „Запознајте го фармерот Бил“.

Издавачот ги нарече Гејтс и неговата тогашна сопруга Мелинда „најголемите сопственици на приватно обработливо земјиште во Америка“. Следејќи ја историјата на инвестициите на Гејтс, The Land Report цитираше напис од Волстрит журнал (WSJ) од 2014 година за човек по име Мајкл Ларсон, кој, според весникот, управувал со инвестициската империја на милијардерот од 1994 година, „главно преку фирма т.н. Каскада.” Инвестмент ДОО.”

„Ранчот во Вајоминг е дел од залогот на Каскада за скокот на цените на недвижностите од финансиската криза“, објави Волстрит журнал, цитирајќи свои извори. „Фирмата поседува најмалку 100.000 хектари обработливо земјиште во Калифорнија, Илиноис, Ајова, Луизијана и други држави – или област седум пати поголема од Менхетен“.

Во 2021 година, Land Report објави дека Гејтс поседува речиси 269.000 хектари низ целата земја.

Зошто купува толку земјоделско земјиште?

Истата година, корисниците на Редит имаа можност да го прашаат ко-основачот на Мајкрософт за причините за толку голема инвестиција. Прашањето беше: “Еј, Бил! Зошто купуваш толку многу обработливо земјиште?”

„Мојата инвестициска група одлучи да го направи ова. Тоа не е поврзано со климата“, одговори Гејтс. „Земјоделскиот сектор е важен. Со попродуктивни семиња, можеме да избегнеме уништување на шумите и да и помогнеме на Африка да се справи со климатските предизвици со кои веќе се соочува. Не е јасно колку биогоривата може да бидат евтини, но ако се евтини, тоа може да ги реши емисиите од авијацијата и камионите“.

Реката околу последното купување земјиште на Гејтс предизвика бран дискусии на социјалните мрежи, предизвикувајќи гласини дека милијардерот поседува поголем дел од обработливото земјиште во САД. Всушност, во земјава има околу 895 милиони хектари земјоделско земјиште. Значи, иако тој е најголемиот приватен сопственик на земјоделско земјиште, Гејтс всушност поседува помалку од 1% од вкупната површина на земјата. И без оглед на тоа колку е ексцентричен ко-основачот на Мајкрософт, причините за неговата инвестиција во обработливо земјиште се најверојатно приземни, велат експертите.

„Ако го погледнете купувањето на обработливо земјиште во САД, огромното мнозинство го купуваат земјоделците. Следната најголема група се луѓе некако блиски до земјоделството, како пензионирани земјоделци или луѓе од село кои се заинтересирани да купат земјиште. Луѓето кои собираат големи портфолија се прилично ретки“, изјави за RT Тод Х. Кует, вонреден професор на Катедрата за земјоделска економија на Универзитетот во САД. „Обично го купуваат поради финансиската состојба и така земјиштето најчесто останува во производство.

Стабилни средства

Сепак, повеќегодишната инвестиција на Бил Гејтс во земјиште го покрена прашањето на аналитичарите: Дали земјоделското земјиште е толку привлечно богатство? Одговорот е да, поради неколку причини: обработливото земјиште е ограничен ресурс, нуди силен принос и е стабилно средство со низок ризик. Расте интересот за земјоделско земјиште, а соодветно растат и цените. Минатогодишните податоци покажаа дека вредноста на земјоделските недвижности во САД во просек изнесувала 3.380 долари по акр, што е за седум отсто повисока од 2020 година.

„Земјоделското земјиште во САД расте во последниве години поради високите приноси и ниските каматни стапки“, објасни  Карл Зулауф, почесен професор на Катедрата за земјоделска, еколошка и развојна економија на Универзитетот во Охајо.

Неземјоделските инвеститори често гледаат на обработливо земјиште како дел од разновидно инвестициско портфолио што ќе го намали нивниот севкупен инвестициски ризик. Постојат некои докази дека обработливото земјиште може да го стабилизира приносот на добро диверзифицирано портфолио. Важноста на овој фактор варира со текот на времето, но веројатно е делумно поврзана со нестабилноста на берзата.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content