Зачестија несреќите со електрични тротинети

8

Опасни последици носи дивеењето и непрописното возење електрични тротинети по коловозите и по тротоарите. Скршени раце и нозе, набиеници, починато 26-годишно момче од Битола е досегашниот биланс на управување со ова превозно средство, чија употреба, иако во земјава е регулирана со закон, практично доживува многубројни прекршувања и почнува да прераснува во опасност за безбедноста во сообраќајот.

Спротивно на законот, се возат по двајца качени на еден електричен тротинет, по коловозни ленти каде што има автомобили, а и градската инфраструктура не дозволува насекаде да се овозможи безбедно возење. Пешаците се движат по истите патеки како и електричните тротинети, кои се бесшумни, а кочењето, со оглед на тоа што се вози со голема брзина, оди тешко. Директорот на Клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“, доктор Љубен Арсенков, вели дека имало повеќе случаи кога граѓани побарале помош на ургентното одделение по судир со електричен тротинет.

 

Електричен тротинет може да управува лица што навршило само 14 години. Законот за безбедност на сообраќајот е дециден дека возачот на електричен тротинет е должен да го управува само по велосипедска патека, а такви нема секаде, па возачите се решаваат да итаат по коловозните ленти, на булевари во ризични услови.

Возачот на електричниот тротинет е должен да управува со возилото на начин на кој не се намалува стабилноста, односно не смее да ги симнува рацете од управувачот, да се придржува за друго возило, да превезува, влече или турка предмети што можат да го попречат во управувањето со возилото. Најголемиот проблем е законски регулиран, но не се почитува во практика.

Возачот на електричен тротинет не смее да превезува други лица за време на управувањето со возилото и не смее да води животни. Но, сè почесто на улиците се забележуваат по две лица на ист тротинет и сликата изгледа крајно небезбедна. Иако законски возачот на електричен тротинет треба да носи кацига, речиси никој не носи заштитна опрема, што го прави превозот уште поризичен, а за рефлектирачки елек во ноќните часови, не станува ниту збор.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content