СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

ЕК денеска ќе го објави извештајот за Македонија, Вархеи утре во Скопје

Денеска се очекува Европската комисија да го објави годишниот извештај за Македонија околу напредокот во спроведувањето на реформите.

Утре пак се очекува во Македонија да допатува еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи.

За време на неговата посета на Скопје тој треба да се сретне со претседателот Пендаровски и премиерот Заев.

 

Земјава се надева дека во декември ќе се одржи првата меѓувладина конференција со ЕУ, што ќе го означи почетокот на пристапните преговори со Унијата.

Хајко Мас, министерот за надворешни работи на Германија, земјата претседавач со Унијата, минатата недела испрати јасна порака дека Македонија заслужува што поскоро да ги отпочне пристапните преговори.

Во однос на барањата од Бугарија која поставува дополнителни услови за нашиот старт на преговорите, Мас изјави дека тие се водат на билатерално ниво и на ниво на ЕУ и оти е оптимист дека овие прашања во скоро време ќе бидат затворени.

Премиерот Заев вчера изјави дека не очекува блокада од Бугарија за ЕУ. Заев повтори дека идентитетските прашања,се право на самоопределување.

Во меѓувреме група угледни бугарски интелектуалци јавно го осудија меморандумот на Софија испратен до земјите на ЕУ.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Прочитај повеќе:
Close
Back to top button
Skip to content