СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Европската комисија му одобри на Гугл да го преземе хрватски Фотомат

Европската Комисија безусловно го одобри Гугл преземањето на Фотомат, апликација која користи компјутерска визија и вештачка интелигенција за препознавање, моментално решавање и објаснување математички проблеми.

Анализата на Европската комисија покажа дека оваа аквизиција нема значително да ја намали конкурентната пазарна конкуренција во областите каде што работат Гугл и Фотомат, во делот на алатки за онлајн образование, пишување математички домашни задачи, како и во областа на Интернет пребарување. На 21 февруари, Гугл извести до Европската комисија дека се согласи да го купи Фотомат минатиот мај, барајќи нејзина лиценца, објави Индекс.хр.

Технологијата на „Фотомат“ ќе му помогне на Гугл да ги подобри способностите за да им обезбеди на учениците подобро искуство за учење математика и да ја прошири понудата за помош за домашни задачи“, изјави портпаролот на Гугл за Ројтерс.

Аквизицијата потоа за хрватските медиуми ја потврди и основачот на Фотомат, Дамир Сабол. Фотомат е бесплатна апликација и лесна за користење. Дејствува како дигитален инструктор по математика и им помага на учениците и родителите да решаваат математички проблеми. Задачата може да биде напишана рачно или со компјутер, а апликацијата користи компјутерска визија, вештачка интелигенција и машинско учење за решавање на задачите.

Апликацијата веќе постигна импресивен успех ширум светот. Фотомат е основана во Хрватска пред речиси десет години, а имаат канцеларии во Загреб и Сан Матео, САД. Инвеститори на Фотомат се американски инвестициски компании.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content