СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Витанов: Наместо граѓаните оданочете ги банките

Поранешниот пратеник Зоран Витанов на социјалните мрежи објави статус со предлог-мерка како Владата да ги обезбеди потребните средства, а при тоа да не биде на грбот на граѓаните.

Владата планира зголемување на даноците?

 

Да им дадам предлог: банкарскиот сектор во Македонија остварува цирка 150 милиони евра годишен нето профит. Ако нив ги оданочи со прогресивен данок на добивка од 33%, ете им ги посакуваните 50 милиони евра во буџетот. Оставете ги граѓаните и МСП секторот на раат, престанете да ги оданочувате оние кои чесно ГИ ПРИЈАВУВААТ своите приходи и профити!

Ако не разбирате економија – прашајте! Не е грев да не разбираш, грев е ДА НОСИШ ОДЛУКИ кога не разбираш!  порачува Витанов.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1008219259971301&id=100023497105380

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content