СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Tyтyнapите длабоко навpeдени и понижени

Објавата на министерот Хоџа дека Владата во петтиот пакет мерки ќе издвои пет милиони евра за да го амортизира ударот од годинашниот катастрофален откуп на тутунот, дополнително го зголеми револтот кај македонските тутунари.

Тие се сомневаат дали оваа исплата и навистина ќе се случи, но и велат дека предвидената сума крајно ги навредувала и понижувала, бидејќи нивните математики покажувале дека таа била само мачкање очи за кражбата што им се прави со досегашниот откуп.

„Тоа е некаде 10 до 12 денари. Е сега, колку се тие 10 до 12 денари помош за некој што си го опљачкал буквално до гола кожа, не можам да разберам. Тоа е исто како на некој да му ја пресечеш цела десна нога и потоа да му го дадеш малото прсте и да му кажеш, еве ова ти остана од ногата, и да очекуваш тој човек дури да биде фудбалер. Мислам дека е понижувачко, во секој случај“, изјави за Алфа, Васко Јосифовски, тутунопроизводител од Могила.

 

Од друга страна пак, на само дваесетина дена пред законскиот крај на годинашниот откуп, состојбата на откупните пунктови, била повеќе од очајна. На тутунарите им се враќал и по цел род, и тоа без да бидат отворени картоните за да се процени квалитетот.

Инаку, годинашниот договорен род тежи околу 25 милиони килограми тутун, а заедно со вишокот околу 30 милиони. Од договорените количини откупени се околу 70 проценти, а додека за вишокот тутун од 5 милиони килограми, откупот не е ни започнат.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content