СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Mонтгомери: Медицинскиот персонал да не се вакцинира со „АстраЗенека“

Претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих Монтгомери, смета дека медицинскиот персонал не треба да се вакцинира со вакцината на АстраЗенека. Монтгомери за германскиот дневен весник „Рајнише пост“ изјави дека вакцината е безбедна како и другите вакцини, но нејзината помала ефикасност не може да се игнорира.

Верувам дека луѓето со поголем ризик од инфекција, меѓу кои се медицински персонал и негователи, треба да бидат вакцинирани со поефикасна вакцина, нагласи тој.

Монтгомери рече дека го разбира медицинскиот персонал кој одбива да се вакцинира со АстраЗенека.

 

Монтгомери бара можност за избор со која вакцина сакаат да се вакцинираат луѓето.

Мора да има избор на вакцина, за да останеме високо подготвени за имунизација, нагласи претседателот на Светската медицинска асоцијација.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content