Kaко Бугарите го бомбардирале манастирот Св.Наум

21

Македонскиот активист во Албанија Васил Стерјовски објави текст во кој пишува како Бугарите во 1918 година го бомбардираат познатото македонско светилиште, манастирот Свети Наум Охридски.

Бомбардирањето имаше катастрофални последици за манастирскиот комплекс, а манастирската црква го сноси најголемиот дел од уништувањето предизвикано од бугарскиот напад. Самото срце на светилиштето, црквата, претрпе непоправлива штета. Сепак, среде пустошот и хаосот, чудотворната моќ што му се припишува на Свети Наум Охридски како да ѝ пркоси на деструктивната намера на бугарското бомбардирање. Божествената интервенција на светителот го спречила целосното уништување на манастирот, дејствувајќи како штит против пламенот што сакал да ги проголта неговите свети ѕидини-пишува Стерјовски.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content