СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Google Maps ќе ги насочува возачите кон „еколошки рути“

Апликацијата „Маps“ на Google ќе започне да ги води возачите по маршрути за кои се проценува дека создаваат најниски емисии на штетни гасови врз основа на сообраќајот, падините и другите фактори, објави компанијата.

„Гугл“, единицата „ Alphabet Inc“, соопшти дека оваа опција ќе биде лансирана кон крајот на оваа година во САД, а потоа и во други земји, како дел од обврската да им помогне на нивните служби во борбата против климатските промени.

„За приближно половина од рутите, можеме да најдеме повеќе еколошка опција со минимални или без временски трошоци“, рече Расел Дикер, директор на производи во Google.

 

Гугл соопштил дека спроведува проценки на релативните емисии со тестирање на различни типови возила и типови патишта, потпирајќи се на увидите од Националната лабораторија за обновлива енергија на САД (НЛОЕ). Податоците за патиштата доаѓаат од автомобили со Street View, како и од снимки од воздух и сателит.

Лидерот на групата за мобилност на NLOE, Џеф Гондер, рече дека лабораторијата, која развила алатка позната како FastE за проценка на потрошувачката на енергија на возилото, постигнала договор овој месец да добие финансирање од Google и да ја проучи точноста на нивните проценки.

Од јуни, апликацијата Google Maps започнува да ги предупредува возачите да патуваат низ зони со ниски емисии во Германија, Франција, Холандија, Шпанија и Велика Британија, каде што се забранети некои возила.

Следните месеци, корисниците на „ Google Maps “ ќе можат да споредуваат автомобил, велосипед, јавен превоз и други опции за патување на некое место, наместо само да избираат помеѓу различни патишта.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content