СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Google Drive веќе нема да функционира на Windows 8/8.1

Поддршката за овој постар оперативен систем ќе биде тргната почнувајќи од август, а исто така ќе биде тргната поддршката за 32-битната верзија од Drive на сите верзии од Windows

Почнувајќи од август оваа година, Google Drive десктоп апликацијата веќе нема да биде поддржана и поради тоа нема да функционира на Windows 8/8.1. Поддршката за овој оперативен систем, заедно со Windows 7, Microsoft ја заврши на 10 јануари оваа година, а подоцна следеа и неколку познати апликации, како Google Chrome, на пример.

Корисниците кои уште се на овие системи се препорачува да направат надградба на понова верзија, односно на Windows 10, а се повеќе апликации ќе почнат да не функционираат, па работата може да стане и проблематична.

Покрај тргањето на поддршката за овие системи, Google најави и тргање на поддршката за 32-битната верзија од Drive за останатите верзии од Windows.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content