СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Facebook привремено укина некои опции на Messenger и Instagram

Фејсбук ги информира корисниците на Месинџер и Инстаграм во Европа дека некои функции во моментот се привремено недостапни.

Пораката се појавила во апликациите на Фејсбук, Месенџер и Инстаграм за европските корисници оваа недела, истакнувајќи дека некои опции не се достапни поради „усогласеност со новите правила за услуги за пораки во Европа“.

Фејсбук не прецизира точно кои функции ќе недостасуваат, но компанијата на своите страници за поддршка открива дека пребарувањата и на „Месинџер“ и „Инстаграм“ во моментов не се достапни во Европа. Исто така, недостасуваат налепници на Instagram и персонализираните одговори на Messenger. Други недостатоци може да вклучуваат испраќање одредени датотеки до Messenger и неможност да се постават прекари.

 

Не е јасно кога Фејсбук ќе им ги врати овие опции на европските корисници, но портпаролот на компанијата вели дека повеќето ќе се вратат многу брзо.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content