СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Chrome го добива најважното ажурирање во последните неколку години

Google Chrome, барем според матичната компанија, добива големо ажурирање на самиот крај на 2020 година.

Првата промена се однесува на табовите – активните секогаш ќе одат први, а другите ќе бидат „споредни“.

Според Гугл, на овој начин уредот ќе се вчита пет пати побрзо.

 

Понатаму, интернет пребарувачот ќе работи 25% побрзо отколку порано и ќе користи помалку RAM меморија.

Потоа, „Tab search“ конечно ќе биде имплементиран. Ќе можете да ги видите сите моментално отворени јазичиња, без оглед во кој прозорец се наоѓаат.

Chrome Actions ќе помогнат просторот за внесување на адресата на саканата веб-страница – т.н. „address bar“, да работи побрзо и поефикасно.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content