СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

  Култура
  пред 18 часа

  28 мај во историјата – Формиран е „Фолксваген“

  На 28 мај 1937 година, владата на Германија – тогаш под контрола на Адолф Хитлер од Национал-социјалистичката (нацистичка) партија –…
  Култура
  пред 2 дена

  Пред Македониумот свечено е отворена манифестацијата „Крушево град на културата за 2023“

  Со претставување на големиот македонски уметник, сликарот Никола Мартиновски во галеријата Мартиновски и со концерт пред Македониумот синоќа во Крушево…
  Култура
  пред 2 дена

  Сојузот на средношколци апелира институциите да ги прифатат барањата на вработените во ДИЦ

  Матурантите го полагаа испитот по мајчин јазик од државната матура. Првиот екстерен испит е задолжителен за сите ученици. Според информациите…
  Култура
  пред 2 дена

  ДИЦ: Државната матура ќе полагаат 15 620 ученици

  Оваа учебна година за државната матура се пријавиле 15 620 ученици. Од нив 6 750 од гимназиско образование, 8 598…
  Back to top button
  Messenger icon
  Пишете нѝ на Фејсбук!
  Skip to content