СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Јавна расправа за законот за продажба на државно земјоделско земјиште

Земјоделците контра Владата за предлог-законот за продажба на државното земјоделско земјиште.

Според нив, ваков каков што е ќе им оди во прилог на прилог само на олигарсите. Бараат гаранција дека земјоделската почва нема да стане градежно земјиште. Затоа предлагаат наместо за 10, купувачот да може да го пренамени земјиштето за 20 години.

За Министерот Хоџа овој закон е најголемата реформа во земјоделството. Вели, првите видливи резултати државата би ги имала за најмалку 3 години. Повтори дека целта е да пораснат инвестициите и да се зголеми производството.

 

Предлог-законот уште од април е прикачен на ЕНЕР за увид на јавноста. Во него стои дека слободното државно земјиште ќе се продава по цена од 0,20 до 1 евро по метар квадрат, во зависност од катастарската класа на земјиштето.

Државата поседува 240.000 хектари од вкупното обработливо земјиште, но според анализите на ресорното министерство речиси 110.000 хектари се запуштени и не се управуваат.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content