СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Ѓорѓиевски и Максимов стрелаа за победа над Ерменија

Македонската фудбалска репрезентација со 2-1 славеше на гостувањето кај Ерменија во Ереван, тоа беше прв триумф на нашите млади фудбалери во квалификациите за ЕП 2023.

Резултатот го отвори Марко Ѓорѓиевски кој во 25. минута постигна гол со глава за водство на Македонија од 1-0.

Во 84. минута Максимов по асистенција од Станковски се најде во одлична позиција и не пропушти да го совлада голманото на Ерменија за сигурно водство од 2-0.

Сепак домаќините до крајт успеаа да постигнат почесен гол, во 90. минута Григорјан искористи голем кикс на нашата одбрана и ги постави конечните 1-2.

Ова беше четврти натпревар за Македонија во овие квалификации и прва победа за нашата репрезентација, имаме вкупно пет бода.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content