СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Што треба да направите со славската свеќа после слава: Само ова е правилно!

Свеќата и нејзината светлина ја симболизираат светлоста на Христовата наука и е еден од четирите славски симболи во православјето.

Славската свеќа спаѓа во еден од четирите славски симболи, покрај славскиот колач, жито и вино.

За слава, најправилно е да се купи поголема свеќа во црква, бидејќи треба да гори цел ден, од вистински восок. Славската свеќа се става во свеќник и посебно се украсува, а се пали непосредно пред сечењето на колачот и молитвата на денот на славата.

 

Домаќинот се прекрстува, во молитва ги споменува Бог и името на својата крсна слава, ја бакнува свеќата и ја пали со чкорче. Свеќата и нејзината светлина ја симболизираат светлоста на Христовата наука.

Кога ќе изгори или кога ќе си оди последниот гостин, свеќата се гаси така што домаќинот се прекрстува и ја гаси со славско осветено вино.

Свеќата и свеќникот потоа се ставаат пред икона, каде што треба да стојат до следната година, а повторно се пали за време на заеднички домашни молитви во текот на цела година, додека целосно се потроши.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content