СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Чоколаден мус кој смеете да го јадете дури и кога сте на диета

Еднаш кога ќе го пробате со сигурност ќе ви стане омилениот десерт. Овој чоколаден мус можете да го консумирате дури и кога сте на диета. Тој има 254 калории и може да замени еден ваш оброк.

Состојки:

– 200 мл незасладено млеко од бадеми (може да користите и млеко од ванила или обично со малку масти)

– 3,4 коцки мраз

– половина зрело авокадо

– 1 лажица какао

– малку цимет и стевија

Подготовка:

Помешајте ги сите состојки во миксер (блендер) околу две минути, односно додека не добиете хомогена смеса.

Послужете веднаш во висока чаша или чинија.

Совет:

Доколку сакате вашиот мус да биде похранлив збогатете го со 1 лажица протеинска чоколада во прав и малку мелени ореви или бадеми.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content