СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Честитка од Јовчески, по повод 8-ми Септември

Во мое лично име и во името на Локалната самоуправа на Општина Прилеп, на сите граѓани им го честитам 8 Септември, Денот на Независноста на Република Македонија.

Почитувани сограѓани, со намера да бидеме свои на своето, ние македонските граѓани на 8 септември 1991, одговорно, храбро и решително го остваривме вековниот сон за слободна, независна и суверена Република Македонија.

Празнувајќи денес, исто така оддаваме почит на сите херои од нашата голема и богата македонска историја, затоа што сите тие се оние кои што ги поставиле темелите врз кои што опстојува денешната современа Република Македонија, а посебно во овие исклучително бурни времина за македонската држава мораме да останиме цврсти на браникот на татковината!

Секоја генерација има своја битка и свои победи кои треба да ги извојува!

Сега е време сите да покажеме дека сакаме да живееме во просперитетна и демократска Република Македонија.

Нека ни е вечна Република Македонија и нека ни е честит Денот на Независноста! – се истакнува во честитката на прилепскиот градоначалник Борче Јовчески.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content