СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Цените на бензините поевтини, на дизелот поскапи

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалија за 1,50 денари за литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија за 0,50 денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголеми за 0,407 денари за килограм и сега изнесува 41,852 денари за килограм.

 

Од 16.11.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 75,00 (денари за литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 77,00 (денари за литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 68,00 (денари за литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 67,00 (денари за литар)

Мазут М-1 НС 41,852 (денари за килограм)

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат намалување кај бензинот за 4,081%, кај дизелот зголемувањето за 0,276%, кај екстра лесното масло зголемувањето е за 0,506% и кај мазутот зголемувањето е за 0,672%.

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е повисок за 0,493 % , соопштија од Регулаторна комисија за енергетика.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content