СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Македонската фудбалска репрезнтација по трите натпревари месецов напредуваше едно место на ранг листата на ФИФА каде сега е 65-та поминувајќи ја Бугарија.

Македонија го победи Косово со 2:1 дома, а ремизираше 3:3 на гости кај Естонија и 1:1 дома со Грузија.

Во однос на топ 10, нема драстични промени. Истите десет репрезентации се и сега, а Белгија и натаму е прва. Шпанија и Аргентина рипнаа по едно место потиснувајчи ги Уругвај и Хрватска.

 

место / репрезентација /                    поени / претходни поени / напредување или назадување

Најмногу места напредуваше Млата, 6, а најмногу поени освои Унгарија, 21. Најголем пад и најголем губиток на поени има Романија која падна 10 места и загуби 28 поени.

Наредното рангирање ФИФА ќе го објави на 26 ноември, по завршувањето на интернационалниот прозорец во кој Македонија повторно ќе одигра три натпревари и ќе има шанса да напредува уште некое место.
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content